Koty są jednymi z najczęściej, zaraz po psach, wybieranymi zwierzętami domowymi. Zwierzęta te są dość „proste w obsłudze”, nie trzeba ich wyprowadzać na spacer, zaś ich codzienna pielęgnacja nie jest skomplikowana. Istnieje jednak kilka faktów, z którymi dobrze jest się zapoznać, nim przyjmie się kota pod swój dach. Lepiej jest to zrobić przed decyzją o zaadoptowaniu kota, gdyż późniejsze oddawanie zwierzaka źle się odbija na jego psychice. O czym zatem należy pamiętać przed adopcją kota?
Przygotowanie do adopcji kota
Przede wszystkim znajdź sklep zoologiczny i sprawdź ceny jakościowej karmy dla zwierząt. Karmienie kota dobrą karmą, to koszt około 70 zł miesięcznie, do tego dochodzi koszt żwirku, co daje blisko 100 zł miesięcznie. Zastanów się, czy jesteś w stanie ponieść taki koszt. Jeśli jest to za dużo, wówczas lepiej nie decydować się na kota. Oczywiście można kupować tanią karmę z marketów typu Rossmann czy Biedronka, jednak takie jedzenie odbije się na zdrowiu czworonoga i prawdopodobnie zakończy się na częstych wizytach u weterynarza i na leczeniu, które jest jeszcze bardziej kosztowne, niż droższa karma.
Przygotuj się też na zakup jednorazowych sprzętów, niezbędnych do zapewnienia kotu odpowiednich warunków bytowych. Będzie to kuweta, a najlepiej dwie. Oprócz tego do listy dopisz drapak, miseczki na wodę, zabawki oraz transporter dla kota. Jest to podstawowe, niezbędne wyposażenie, dzięki któremu Twojemu kotu niczego nie zabraknie. Nie zapomnij także o obcinaczce do pazurków oraz o szczotce do wyczesywania kociego futra. Polecane są także pasty ułatwiające kotu trawienie kłaczków. Jako, że kot myje się poprzez lizanie swojego futra, do jego przewodu pokarmowego trafiają spore ilości sierści. Dobrze jest wspomóc koci organizm w tym procesie i dołączyć do diety specjalne suplementy, które usprawnią jego trawienie.
Przyjazd kot do mieszkania
Przewóz zwierząt nigdy nie jest łatwy, nawet w przypadku zwierząt tak małych jak kot. Zwierzaki zwykle stresują się gdy jadą samochodem. Dlatego zadbaj, aby kot po dotarciu do Twojego miejsca zamieszkania został ciepło powitany. Oznacza to, że jego miseczka powinna być napełniona, zaś w kuwecie powinien znajdować się żwirek.
Jeśli posiadasz inne zwierzęta, jak pies czy inne koty, oddziel je od przestrzeni, w której powitasz nowego kota. Dopiero później zapoznasz swojego nowego towarzysza z innymi czworonogami. Początkowo takie spotkanie może być zbyt stresujące i źle wpłynie na psychikę zwierzaka. Dzieje się tak, ponieważ koty są zwierzętami bardzo terytorialnymi. Dlatego kot potrzebuje komfortu i poczucia, że przestrzeń do której wchodzi należy do niego i nie ma do niej żadnej innej konkurencji. Inaczej zwierze po prostu się schowa i nie będzie wychodzić ze swojej kryjówki. Spokojnie i powoli oswajaj nowego kota z innymi zwierzętami, poprzez przynoszenie mu kawałków materiału z zapachem innego zwierzęcia. W ten sposób kot będzie mógł w swoim tempie zaakceptować zapach innego zwierzęcia.